21.01.2020.
Menu główne
Co robimy?
Izrael-Żydzi-Antysemityzm
Biuro Laudera w Łodzi
Magen Dawid
Historia i Programy
Aktualności
Publikacje
Księga Gości
Linki
Archiwum
Radio
Historia i teraźniejszość


Alfabet hebrajski do ściągnięcia

 http://lauder.lodz.pl/images/hebrajski/literki_1_.jpg

kliknij na obrazek - plik pdf 229 KB


  http://lauder.lodz.pl/images/stories/szkoly_lm.jpg

ZESPÓŁ SZKÓŁ
LAUDER-MORASHA
w WARSZAWIE:

- PRZEDSZKOLE,
- SZKOŁA PODSTAWOWA,
- GIMNAZJUM
,


 
http://jn1.tv/static/img/logo_top_jn1.jpg

 NOWA TV ŻYDOWSKA
NADAJĄCA PO ANGIELSKU,
 ALE ICH STRONA
JEST DOSTĘPNA
TAKŻE PO ROSYJSKU

 
 
Żydowska TV Shalom,
internetowa,nadaje
od 21 XI po angielsku
 

 
 http://lauder.lodz.pl/images/stories/znak.jpg
 


 List od wiceprezydenta
Fundacja Ronalda S. Laudera
dr. Georga Ban’a  do Doroty i Barucha Ciesielskich,
  którzy kierują klubem Fundacji Laudera w Łodzi
oraz odpowiadają za organizację obozów Laudera w Polsce,
z okazji 20 lecia pracy
Fundacji Ronalda S. Laudera w Europie centralnej i wschodniej.

Wersja Angielska
Wersja Polska

 

Podziękowanie od wiceprezydenta
Fundacji Laudera

dla Doroty i Barucha Ciesielskich
dla Fundacji w roku 2008
Pismo dyrektora
Fundacji Laudera w Polsce,
rabina Macieja Pawlaka,
w sprawie działalności Fundacji w Polsce.

Warszawa | Jerozolima
PDF Email

WYJĄTKOWY WYWIAD

ODNOWA ŻYCIA WE WSCHODNIEJ EUROPIE.

TOBY AXELROD VIENNA

(Wywiad ukazał się 26 października w londyńskiej gazecie "Jewish Chronicle")
Najważniejsze dla Ronalda Laudera są żydowskie dzieci. A ma ich jakieś 34 tysiące. W tym tygodniu w Wiedniu amerykański żydowski bilioner i filantrop obchodził dwudziestolecie zapewniania edukacji żydowskiej w Europie środkowej i wschodniej przez Fundację Ronalda S. Laudera.
„Naszym celem jest stworzenie żydowskiego życia w Europie wschodniej” – powiedział Jewish Chronicle. A edukacja jest tu kluczowa. Będąc byłym dyplomatą, zaczął on koncentrować się na żydowskich szkołach służąc jako ambasador USA w Austrii w połowie lat 80-tych i otworzył szkoły na Węgrzech, w Czechach, Polsce, na Białorusi, w Bułgarii, Estonii, Niemczech, Chorwacji, Łotwie, Litwie, Mołdawii, Rumunii, Rosji, Słowacji i Ukrainie.

W tym tygodniu w Wiedniu Pan Lauder przewodniczył inauguracji Szkoły Biznesu Laudera, przyjmującej 200 studentów z Europy i USA. Gdy pomagał przybić mezuzę na nowo otwartym piętrze szkoły Lauder Chabad Campus, towarzyszyły mu setki dzieci. Spotykanie się z uczniami jest bardzo ważne. „Jedna rzecz, jaką mają wspólną to pasja do nauki – powiedział. – Kiedy rodzice podejmują decyzję, aby posłać swoje dzieci do szkoły żydowskiej w Europie Wschodniej, wymaga to pewnej siły. Po pierwsze, jest to ciężka praca. Po drugie, aby chodzić do szkoły żydowskiej w Europie wschodniej, trzeba być bardzo silnym [w swojej tożsamości]. Po trzecie zaś, w pewnym sensie nauka Judaizmu to zobowiązanie. I dla mnie również jest to zobowiązanie – chodzi o moje nazwisko, moją reputację. Więc czuję dużą odpowiedzialność”.
63-letni Lauder jest świadomy potęgi swojej marki. „Moje nazwisko wzbudza coraz większe zaufanie. To nie jest tak jak z kupnej samochodu – jeśli się zepsuje, można kupić nowy. Ludzie powierzają najcenniejsze, co mają: swoje dzieci”.
Pan Lauder, który jest prezesem Światowego Kongresu Żydów i Żydowskiego Funduszu Narodowego, spotkał się też z austriackim kanclerzem Alfredem Gusenbauerem i prezydentem Heinzem Fischerem w sprawie zajęcia przez nich ostrzejszego stanowiska wobec Iranu.
Choć Pan Lauder uważa agresywną postawę Iranu za poważne zagrożenie, nadal uważa antysemityzm za poważniejszy problem dla Żydów dzisiaj – zwłaszcza postawę antyizraelską, „która jak sądzę jest niczym innym, jak tylko zawoalowanym antysemityzmem. Wielu ludzi mówi: Ja tylko jestem antyizraelski. Ja mówię: A co to za różnica? Ale najważniejszym problemem jest według mnie asymilacja Żydów”.
Przywołuje odwiedziny u pogromcy nazistów Simona Wiesenthala, który powiedział mu, że “Holokaust dzisiaj ma miejsce w Kalifornii”.
Chociaż Pan Lauder jest przeciwny takim porównaniom, „jedno i drugie ma podobny rezultat: mniej Żydów na świecie”.
„Najważniejsze, co możemy zrobić w Europie Wschodniej, to spowodować, aby ludzie czuli się dumni ze swojego żydostwa i aby było to pozytywne, radosne doświadczenie”.
Tak więc programy Laudera składają się z obozów letnich i wydarzeń edukacyjnych, które mają wymiar zarówno religijny jak i świecki.
Lauder, który mieszka w Nowym Jorku i jest ojcem dwójki dzieci, powiedział, że często zarzucano mu, jak może bronić pomysłu odbudowy życia żydowskiego na zgliszczach Holokaustu.
„Dziwnym trafem dzisiaj nikt mnie o to nie pyta. Czemu? Bo ludzie zaczynają widzieć pojawiające się życie żydowskie i zdają sobie sprawę z tego, co robimy”.
Teraz, mówi, „pytają jak mogą pomóc”.
Niezwykłym aspektem programów Laudera jest to, że łączą Żydów od Chabadu po Reformę.
„W każdej szkole mówimy: Niech społeczność zadecyduje, jaką chce mieć szkołę – tłumaczy Pan Lauder. – Czy wydaje mi się, że próbuję na nich wpłynąć? Nie. Ale nie wierzę w ekstremizm. Nie wierzę w szkołę, która chciałaby być zbyt ortodoksyjna lub zbyt świecka. Włączam się aktywnie tylko wtedy, jeśli sądzę, że za dużo gadają”.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Top!
-->