Co robimy? arrow Aktualności arrow DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ W ŁODZI
19.02.2019.
Menu główne
Co robimy?
Izrael-Żydzi-Antysemityzm
Żydowski Klub Laudera
Magen Dawid
Historia i Programy
Aktualności
Publikacje
Księga Gości
Linki
Archiwum
Sklep
Radio
Historia i teraźniejszość


Alfabet hebrajski do ściągnięcia

 http://lauder.lodz.pl/images/hebrajski/literki_1_.jpg

kliknij na obrazek - plik pdf 229 KB


  http://lauder.lodz.pl/images/stories/szkoly_lm.jpg

ZESPÓŁ SZKÓŁ
LAUDER-MORASHA
w WARSZAWIE:

- PRZEDSZKOLE,
- SZKOŁA PODSTAWOWA,
- GIMNAZJUM
,


 
KALENDARZE NA ROK 5777
 
Kalendarz na Nowy Rok 5777

Kalendarz na Nowy Rok 5777..
aż do grudnia 2017 r.

Cena 25 PLN
 
lub
 
 Kalendarz Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense
 
Kalendarz Fundacji Monumentum
Iudaicum Lodzense,
wydany z okazji 210-lecia
Społeczności Żydowskiej w Łodzi,
z czasem zapalania świec za cegiełkę,
 
 minimum 15 PLN
 
Aby zamówić któryś z powyższych
kalendarzy prosimy o kontakt
na adres e-mail
Ten e-mail jest chroniony przed spame, włącz obsługę Javascript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
http://lauder.lodz.pl/images/sklep_18_03/sfateinu.jpg
 
Sfatenu - elementarz do nauki języka hebrajskiego
Info. 501 271 721

http://lauder.lodz.pl/images/stories/ksiazki_zd/sidur_warsza.jpg
 
 
Modlitewnik Żydowski obyczaju aszkenazyjskiego - cena 85 zł plus przesyłka - treść całkowicie taka sama jak w modlitewniku Pardes Lauder, sidury różnią się tylko okładką

NOWOŚCI W SKLEPIE
PROSTO Z IZRAELA
 
 http://lauder.lodz.pl/images/sklep09_2013/chanuka1.jpg
 
 
świeczniki chanukowe... i wiele innych
 

 Machzor na  Jom Kippur

w tłumaczeniu Izaaka Cylkowa

http://lauder.lodz.pl/images/sklep_luty_2013/mahjomk.png

Cena  30 zł
(plus koszt przesyłki)

zapraszamy do sklepu 


  Machzor na  Rosz Haszana

w tłumaczeniu Izaaka Cylkowa

 http://lauder.lodz.pl/images/sklep_luty_2013/mahrh.png

Cena  30 zł
(plus koszt przesyłki)

zapraszamy do sklepu  http://lauder.lodz.pl/images/stories/lauder_video.jpg


http://jn1.tv/static/img/logo_top_jn1.jpg

 NOWA TV ŻYDOWSKA
NADAJĄCA PO ANGIELSKU,
 ALE ICH STRONA
JEST DOSTĘPNA
TAKŻE PO ROSYJSKU

 
 
Żydowska TV Shalom,
internetowa,nadaje
od 21 XI po angielsku
 

 
 http://lauder.lodz.pl/images/stories/znak.jpg
 


 List od wiceprezydenta
Fundacja Ronalda S. Laudera
dr. Georga Ban’a  do Doroty i Barucha Ciesielskich,
  którzy kierują klubem Fundacji Laudera w Łodzi
oraz odpowiadają za organizację obozów Laudera w Polsce,
z okazji 20 lecia pracy
Fundacji Ronalda S. Laudera w Europie centralnej i wschodniej.

Wersja Angielska
Wersja Polska

 

Podziękowanie od wiceprezydenta
Fundacji Laudera

dla Doroty i Barucha Ciesielskich
dla Fundacji w roku 2008
Pismo dyrektora
Fundacji Laudera w Polsce,
rabina Macieja Pawlaka,
w sprawie działalności Fundacji w Polsce.

Warszawa | Jerozolima
DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ W ŁODZI PDF Email

DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ W ŁODZI

6-19 czerwca 2011


Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza w dniach 6-19 czerwca 2011 na DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ. Przez blisko dwa tygodnie w różnych miejscach Łodzi odbywać się będą spotkania, warsztaty, wykłady, projekcje filmowe i koncerty, podczas których poznawać będziemy niezwykłe bogactwo kultury żydowskiej i podążać śladami jej przedstawicieli, zwłaszcza tych, którzy w sposób szczególny związani byli z Łodzią. Do współpracy zaprosiliśmy różne instytucje.

Już 6 czerwca o godzinie 17, dzięki gościnności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, zapraszamy do synagogi przy ul. Rewolucji 1905r. 28, gdzie przewodniczący Gminy, Symcha Keller, opowie o obchodzonych w tradycji żydowskiej świętach, między innymi o zbliżającym się właśnie święcie Szawuot. Po wykładzie, o godz. 19, w klubie Szafa rozpocznie się wieczór poświęcony twórczości Juliana Tuwima. O poecie opowie Tomasz Cieślak z Uniwersytetu Łódzkiego, a grupa Rambo Jet zagra koncert inspirowany jego poezją.

W kolejnych dniach planujemy spotkania poświęcone kobietom w kulturze żydowskiej – 7 czerwca wykład o kobietach w judaizmie wygłosi Maria Nowacka ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego ETHNOS, a 9 czerwca przyjedzie do Łodzi Joanna Lisek, jidyszystka z Uniwersytetu Wrocławskiego, redaktorka książki Nieme dusze. Kobiety w kulturze jidysz, która opowie o żydowskich pisarkach i artystkach. 14 czerwca zapraszamy na spotkanie z Agatą Tuszyńską, pisarką, poetką i reportażystką, z którą będziemy rozmawiać o jej książce poświęconej Wierze Gran, zmarłej przed kilku laty przedwojennej artystce i piosenkarce żydowskiego pochodzenia.

Wykłady i warsztaty przewidujemy także dla młodzieży. Gimnazjaliści i licealiści podczas specjalnie dla nich przygotowanych zajęć będą mieli okazję poznać tajniki żydowskich tradycji i symboli (8 czerwca zdradzi je Izabela Grynsztajn z Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense), uczniowie dowiedzą się także, do czego służą tałes, kipa czy mezuza (15 czerwca opowie o tym Baruch Ciesielski z łódzkiego Klubu Fundacji Ronalda S. Laudera). Zapraszamy także na wykład Huberta Rogozińskiego (Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense). 13 czerwca będzie mówił o tym, czym zajmowało się bractwo pogrzebowe Chewra Kadisza.

16 czerwca na zaproszenie Ambasady Izraela w Polsce oraz Centrum Dialogu, do Łodzi przyjedzie Batszewa Dagan, izraelska poetka, psycholog i pedagog, była więźniarka obozów Auschwitz-Birkenau i Ravensbrück. Na spotkaniu z młodzieżą opowie o swojej twórczości, a także o życiu w przedwojennej Łodzi oraz o doświadczeniach obozowych i powojennej działalności. 19 czerwca wraz z Muzeum Miasta Łodzi zapraszamy natomiast na spotkanie z profesorem Andrzejem Żbikowskim, pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów, autorem wydanej właśnie książki Karski, poświęconej emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego. O postaci bohaterskiego łodzianina, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, mówić będą także Adam Puławski (IPN Lublin) i Sławomir Nowinowski (Uniwersytet Łódzki).

 W piątek 10 czerwca zapraszamy do Miejskiego Punktu Kultury PREXER-UŁ, gdzie odbędzie się projekcja niezwykłego dokumentu: 8 historii, które nie zmieniły świata. Jego bohaterką jest, miedzy innymi, Halina Elczewska, z urodzenia łodzianka, pomysłodawczyni projektu Parku Ocalałych w Łodzi, w którym powstaje siedziba Centrum Dialogu. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu.
Wielbicieli talentu Raphaela Rogińskiego, muzyka, kompozytora i znawcy kultury żydowskiej, lidera projektów muzycznych Shofar i Cukunft, zapraszamy na jego koncert w niedzielę, 12 czerwca – usłyszeć będzie można gitarowe interpretacje tradycyjnej muzyki żydowskiej. Natomiast w czwartkowe popołudnie, 16 czerwca, wraz z Muzeum Miasta Łodzi zapraszamy do Pałacu Poznańskiego, gdzie kolekcję dzieł artystów żydowskich w Galerii Mistrzów Polskich i zbiorach Muzeum Miasta Łodzi pokaże Monika Nowakowska. Bezpłatne wejściówki na te wydarzenia można rezerwować telefonicznie (0-42 636-38-21) bądź przez e-mail (wejśció Ten e-mail jest chroniony przed spame, włącz obsługę Javascript w przeglądarce, by go zobaczyć ), w tytule wpisując nazwę wydarzenia. Zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej do 10 czerwca w biurze Centrum Dialogu na Placu Wolności 5; po upływie tego terminu rezerwacje zostaną anulowane. Ilość wejściówek ograniczona.

Zapraszamy także na dwa wydarzenia z cyklu Spacery w Dialogu: 12 czerwca, w niedzielne popołudnie oprowadzimy wraz z Hubertem Rogozińskim (Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense) po zabytkowej łódzkiej nekropolii. Tegoroczne obchody Dni Kultury Żydowskiej zakończymy 19 czerwca, spacerem szlakiem pałaców i kamienic łódzkich fabrykantów. W dialogu z dyrektor Centrum Dialogu, Joanną Podolską, o architekturze i miejscach związanych z łodzianami żydowskiego pochodzenia opowiadać będzie prof. Krzysztof Stefański. Wystartujemy sprzed pałacu Karola Poznańskiego (dziś Akademia Muzyczna w Łodzi).

Serdecznie zapraszamy na Dni Kultury Żydowskiej w Łodzi. Wstęp na wszystkie spotkania i koncerty jest darmowy. Jedynie na koncert Raphaela Rogińskiego oraz zwiedzanie kolekcji sztuki – w tym Galerii Mistrzów Polskich w Muzeum Miasta Łodzi – obowiązują bezpłatne wejściówki (prosimy o wcześniejszą rezerwację).

Do pobrania >> Harmonogram.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Top!
-->